Ο Σύλλογος Πνευμονική Υπέρταση Ελλάδας στα πλαίσια ευαισθητοποίησης για την Παγκόσμια Ημέρα Σπανίων Παθήσεων 2015, με γνώμονα την αναγνώριση της Σπανιότητας που προκύπτει από μία γενετική ή μη νόσο, υλοποίησε το πρόγραμμά του “Γνωρίζω για τη Σπανιότητα και ζω με αυτή”.
Μέσα από ένα διαδραστικό παραμύθι, τα παιδιά της προσχολικής ηλικίας μαθαίνουν την ιστορία του μικρού Σπάνιου Μωβ Ελέφαντα – Πόνγκο που γεννήθηκε με ένα μικρό ρουθουνάκι και τον δυσκόλευε να παίρνει ανασούλες. Τα παιδιά παίζοντας και ζωγραφίζοντας μαθαίνουν για τη σωματική διαφορετικότητα και με αυτόν τον γλυκό τρόπο την καλοδέχονται στην ζωή τους.
Η πρωτοβουλία αυτή αγκαλιάστηκε από τον Δήμο της Κηφισιάς, από όλους τους εκπαιδευτικούς λειτουργούς του και αγαπήθηκε πολύ από όλους τους μικρούς μας συμμετέχοντες που πλέον έχουν έναν καινούργιο ΣΠΑΝΙΟ ΦΙΛΟ…. Ρωτήστε τους!!!