Στις 5 Μάϊου την Παγκόσμια ημέρα της Πνευμονικής Υπέρτασης μια ομάδα από ενθουσιώδεις εθελοντές συγκεντρώθηκαν σε δύο από τα πιο δημοφιλή μέρη στην Ελλάδα, στην πλατεία στο Μοναστηράκι στο κέντρο της Αθήνας και στην πλατεία Αριστοτέλους στη Θεσσαλονίκη. Όλοι βοήθησαν στο να διανεμηθούν ενημερωτικά φυλλάδια και φει βολάν καλώντας τον κόσμο σε μελλοντικές εκδηλώσεις, ενώ φωτογραφίες του «Αόρατου Ασθενή» είχαν τοποθετηθεί σε τρίποδα γύρω από την πλατεία. Η μοναδικότητα της δράσης του τρέχοντος έτους ήταν ότι τα περίπτερα μαζί με τις φωτογραφίες είχαν τοποθετηθεί με έναν τέτοιο τρόπο που έδωσε ένα δια δραστικό αποτέλεσμα. Εκατοντάδες περαστικοί σταμάτησαν και φόρεσαν το κορδελάκι ευαισθητοποίησης μας κάνοντας τον αόρατο ασθενή της Πνευμονικής Υπέρτασης ορατό στο ευρύ κοινό!
Πρόσφατα άρθρα
- 7ο Παγκόσμιο συμπόσιο για την Πνευμονική Υπέρταση στην Βαρκελώνη 29/6-01/07/2024
- Η Ιωάννα Αλυσανδράτου στο healthweb.gr: Η πνευμονική υπέρταση είναι μια πάθηση που επιλέγει ήρωες
- Δελτίο Τύπου για το 1ο Συνέδριο Ασθενών & Φροντιστών με Πνευμονική Υπέρταση
- Πρόγραμμα 1ου Συνεδρίου Ασθενών & Φροντιστών με Π.Υ. 17-19 Μαΐου 2024
- Καλό Πάσχα και Καλή Πρωτομαγιά!!!